DSP’den çatı adaya tepki

DSP Genel Başkanı Suçsuz Türker, parti genel merkezinde tertip ettiği medya toplantısında MHP ve CHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na ilişkin, “Biz başlangıçta DSP olarak Cumhurbaşkanlığı seçimine çatı adayıyla gidilmesi düşüncesine pozitif yaklaşıyorduk. Hala böyle kaidelere göre çalışma olursa destekleyeceğimizi belirtmek istiyorum. Gerek CHP gerek MHP Genel Başkanları partimizi ziyaretlerinde toplumun tümünü kucaklayacak, Cumhuriyet ilkelerine sahip çıkacak, ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunacak bir aday olmalı görüşünde mutabakat sağlamıştık. Bu görüşmelerde ilk ziyaretini bitirdikten sonra isim belirleme aşamasında özellikle tarafımıza da bilgi verileceği beyan edilmişti. Ancak geldiğimiz süreçte görüyoruz ki iki genel başkan bir araya geldi ve belli ki başka merkezlerde belirlenmiş bir adayı hem bizlere hem topluma dayatmak üzere belirlemiş bulunuyorlar. Çatı aday olarak önerilen isim, bizimle yapılan görüşmede uzlaşılan nitelikleri taşımıyor. Cumhuriyete ve niteliklerine sahip olabilecek, Cumhuriyete taraf olacak bir adayın toplumun bütününü kucaklayacak ve bütünleşmeyi sağlayacağı gibi bölünmenin önüne geçecek bir adayın arayışı yine yüzde yüz sürdürülmelidir. Bu görev mecliste bulunan arkadaşlara düşüyor, zira Cumhurbaşkanı adayı gösterme olgusu bütünüyle antidemokratik bir yapıda oluşturulmuştur” dedi.

DSP olarak mecliste toplumun tümünü kucaklayacak, Cumhuriyete taraf olacak bir adayın belirlenmesine katkı sunacak benzer düşünceleri taşıyan yeterli sayıda milletvekili olduğuna inandıklarını belirten Türker, bu süreç içinde arayışın sürdürüleceğine inandıklarını da ifade etti.

“MHP HEMEN ’EVET’ DEDİ”

“Güçlü yapıların, belli merkezlerin ortaya koyduğu adaylarla gitmek zorunda kalıyoruz” diyen Türker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu, merkezlerde her şey de olabilir. Süreci birlikte izledik. Sayın Kılıçdaroğlu, ziyaretlerini yaptıktan sonra son durağı MHP’deyken bu adayı izah etmiş oldu. MHP de hemen ’Evet’ dedi. Oysa bu adayın izah etmesinden önce bugün görüşülen bütün siyasi partilerde ve sivil toplum örgütlerinde böyle bir isimlendirme yapılmadı. O zaman akıla ortada gözükmeyen bir mekanizmanın bu işi ortaya çıkarttığı geliyor ki bunu da sindirmek kolay değil zira biz hayatı süresince Cumhuriyete taraf olan kişinin ancak toplumu kucaklayabileceğini, bölünmeyi önleyebileceğini ve bütünlüğünü sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Halkoyuna gidilecek olan bir seçimde geniş bir uzlaşmanın olması gerektiğine işaret eden Türker, “Nitelikleri konuşuyorsun, şimdi bu gösterilen aday ile alakalı gösterenlere biz düşüncemizi söyleyemedik. Bize danışmadılar ve özellikle gazetelerde de okuyoruz bir takım yazarlar mürekkebi üzerinden akıyor. Gerçeği olmayan şekillerde bizim Genel Başkanımız rahmetli Bülent Ecevit ile ilişkilendirip adayı öne çıkartmaya çalışıyorlar. Aslı astarı olmayan şeyler. Amacımız adayın eksik taraflarını veyahut bu ülkede Cumhuriyete inanan kişilere ters olan taraflarını söylemek değil, adayın bu özelliklerini taşımadığını söylemek” dedi.

Bir önceki yazımız olan Başbakan yardımcısı Emrullah İşler Konya’da başlıklı makalemizde başbakan, emrullah ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.