Bakan Çavuşoğlu: ‘AB bardağın dolu tarafını görmeli’

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Raportörü Andrea Rigoni’yi makamında kabul etti. Çavuşoğlu, kabulde medya mensupların suallerini cevapladı.

Bir medya mensubu, Başbakan Erdoğan’ın 2014 yılını AB senesi duyuru ettiğini hatırlatarak, Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin yaptığı açıklamalarda özellikle 17 Aralık’tan sonraki ilk 6 ayda AB ile olan ilişkilerin daha da kritiğe gittiğini söylemesini sorması üzerine Bakan Çavuşoğlu, “Sayın Füle ile yaptığımız toplantılarda böyle bir söylem içerisinde bulunmadı lakin bizim dışımızda yaptığı konuşmada böyle bir söylemde bulundu mu bilmiyorum. Lakin bizimle yaptığımız görüşmelerde 17 Aralık sürecinde dahi Türkiye’nin attığı adımları memnuniyetle karşıladığını vurgulamıştır. Bilhassa demokratikleşme paketiyle alakalı uygulamalar, aynı şekilde insan hakları sözleşmesi ihlallerini önlemeye yönelik eylem planının ne kadar başarılı olduğunu ve de beşinci yargı paketinin çok ehemmiyetli olduğunu sayın Füle vurgulamıştır” dedi.

“AB’NİN FASILLARI AÇMASI LAZIM”

“2014 senesi bizim için Avrupa Birliği yılıdır” diyen Çavuşoğlu, “Biz üzerimize düşeni yaptık, yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Lakin bunun karşılığında AB’nin fasılları açması lazım. Yalnızca negatif istikamette bakması değil bardağın dolu istikametini de görüp, boş tarafını nasıl birlikte doldurabiliriz çabası içerisinde olması gerekir. AB’den resmi bir pozisyon belirtilmemesine karşın bu alanda adımlar atmaya devam ediyoruz. İhtiyacımız olan ne? Fasılların açılması. Tam olarak AB senesi olabilmesi için sene ikinci yarısında da aynı gayretle reformları yapmaya devam etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’YE HAKSIZLIK YAPILIYOR”

Başka bir medya mensubunun da “Daha önce de açıklamıştınız imaj çalışması yapacağınızı. Bu kapsamda nasıl adımlar atacaksınız” şeklindeki sualine Çavuşoğlu, “Bu kapsamda diğer bakan arkadaşlarımızla da çalışma yapıyoruz ve özellikle sivil toplum örgütlerini teşvik ediyoruz ki yalnızca resmi söylem içinde değil sivil toplum örgütleri de aynı şekilde iş dünyasına çok aktif rol oynamalı. Türkiye’ye haksızlık yapılıyor. Bugün AB büyükelçileriyle de öğle yemeğinde bir araya geldik. Orada da bunları konuştuk. Bir takım ülkelerde ve medyada Türkiye’yi bir kenara bırakma çabası var. Bilhassa bir takım ülkelerdeki medyaya baktığımız zaman hepsi aynı üslupla aynı tonla aynı kelimelerle veyahut tümcelerle başlık atıyorlar. Kampanyaya dönüştürmeye çalışıyorlar. Bunu gidermek için bizim çaba sarf etmemiz gerekiyor. Bu haksız manipülasyonlara hep birlikte gidermemiz lazım. Burada yalnızca bizim çalışma yapmamız yetmez muhalefetinde doğru oynaması lazım. Her konuda Türkiye’yi tenkit etmek veyahut şikayet etmek doğru bir yaklaşım değildir. Muhalefet çok sorumsuz davranmaktadır” cevabını verdi.

Medyanın da ehemmiyetli bir rolünün bulunduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, “Ülkemizin dışarıdaki imajını düzeltebilmek için hep birlikte hareket etmemiz ihtiyaç duyulan ve haksız olan şeyleri gidermek için medyanın pozitif rol oynaması gerekmektedir” diye konuştu.

OSMAN ÖZGAN

Bir önceki yazımız olan Cumhurbaşkanı Gül sancak teslim törenine katıldı başlıklı makalemizde cumhurbaşkanı, gül ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.