Dısişleri Bakanlığı’ndan kaçırılan 15 Türk ile alakalı açıklama

Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan bilgilendirme toplantısında, Irak’taki son vaziyetle alakalı bilgiler paylaşıldı. Basra Konsolosluğu’ndaki 10 personelin Kuveyt üzerinden Türkiye’ye döndüğü kaydedilerek, Musul’da ise vaziyetin aynı olduğu ifade edildi.Bir hafta içinde Musul’da 500 binden fazla kişinin Kuzey Irak’a kaçtığı kaydedilerek, Erbil’de ise 100 bin kişinin olduğu açıklandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Cidde, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Irak Dışişleri Bakanları ve Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi ile görüştüğü ifade edilen açıklamada, Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile görüşmesinde Davutoğlu’nun Zebari’yi Türkiye’nin yaptığı çalışmalar ile alakalı bilgilendirdiği ve yardım ile alakalı bilgilendirme yaptığı vurgulandı.

15 Türk vatandaşının kaçırıldığına ile alakalı teyit edilmiş bir bilginin olmadığına dikkat çekilerek, Irak’ta kaos ortamının devam ettiği kaydedildi. Uluslararası Nakliyatçılar Derneği yetkililerinin bakanlık ile temasa geçtiği belirtilerek, UND’nin Irak hududuna görevli göndereceği bildirildi. Türkiye’den çıkan TIR sayısının bin 123, Türkiye’ye giren TIR sayısının bin 552 olduğu ve Irak’ta şu anda 9 bin 690 TIR’ın olduğu aktarıldı.
Türk Hava Yolları ile 11-18 Haziran tarihleri arasında 85 bebek ile 6 bin 990 kişinin Irak’tan Türkiye’ye geldiği açıklanırken, karayolu ile Türkiye’ye gelen kişi sayısını 31 bin 308 olduğu belirtildi. Ayrıca, Türkiye’den Irak’a 11-18 Haziran tarihleri arasında 4 bin 540 kişinin ve 58 bebeğin gittiği kaydedildi.

Son 3-4 gün içinde 71 kişinin büyükelçilikten yardım istediği aktarılırken, bilet almak isteyenlere de yardım edildiği ifade edildi. Irak’ta 15 vilayette 3 bin-4 bin Türk vatandaşının olduğu bildirildi.

AHMET UMUR ÖZTÜRK

Bir önceki yazımız olan İşler: 'Din eğitimi hala arzulanan seviyede değil' başlıklı makalemizde arzulanan, değil ve din hakkında bilgiler verilmektedir.