Bakan Yıldız’dan Kerkük petrolüyle alakalı açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kerkük petrolünün Türkiye’ye naklinin Kürt idaresi üzerinden sağlanacağı yönündeki iddialara ait olarak, “Enerji sektörüyle alakalı bütün gelişmeleri sıcağı sıcağına takip ediyoruz. Bu dedikleriniz olabilir, olmayabilir. Şu anda yalnızca ifadelerle yola çıkacak vaziyette değiliz” dedi.

İstanbul’da Afrika ülkelerini bir araya getiren Afrika Enerji Forumu’nun açılışına katılan Bakan Yıldız, zirvenin nihayetinde gazetecilerin Irak’ta yaşanan gelişmelere yönelik suallerini yanıtladı. Bakan Yıldız, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli terör örgütünün Irak’ta gerçekleştirdiği saldırıların hemen peşinden Kerkük petrolünün Türkiye’ye Kürt idaresi üzerinden sağlanması yönündeki iddiaları da cevaplandırdı. Yıldız, “Bununla alakalı önümüzdeki süreçte daha stabil hale gelmiş vaziyette değil. Enerji sektörüyle alakalı bütün gelişmeleri sıcağı sıcağına takip ediyoruz. Bu dedikleriniz olabilir, olmayabilir. Şu anda yalnızca ifadelerle yola çıkacak vaziyette değiliz. O yüzden gelişmelere bakacağız, değerlendireceğiz. Ondan sonra kamuoyuyla tekrar paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Üçüncü tanker ihalesi ile alakalı suale ise Bakan Yıldız, “İhalesini Iraklı kardeşlerimiz yaptılar. Onlar satıyorlar, o yüzden ben şu anda o konuyla alakalı bir izah yapmıyorum” diye yanıt verdi.

“AFRİKA ENERJİ KAYNAKLARI AFRİKALILARA YARAR SAĞLAYACAK ŞEKİLDE GELİŞTİRİLMELİ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afrika’nın enerji kaynaklarının Afrikalılara fayda sağlayacak şekilde geliştirilmesinin son derece ehemmiyetli olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu konuda yapıcı bir tutum takındığını kaydetti. Yıldız, çok yönlü dış politikanın gereği, karşılıklı bağımlılığı sağlayacak gerek madencilik sektörü, gerekse barajlar, yenilenebilir enerji kaynakları, petrol, doğalgaz gibi primer enerji kaynaklarıyla alakalı çok ciddi bir taban oluşturmak gerektiğini de vurguladı.

Afrika ülkelerini İstanbul’da bir araya getiren Afrika Enerji Forumu’nun açılışına katılan Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmada 2013 seneninde dünyada en hızlı büyüyen 10 ülke arasında 6 Afrika ülkesinin bulunduğunu hatırlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti olarak Afrika kıtasının ehemmiyetli müessese ve kuruluşlarının bir manada oluşturduğu hedef ve yol haritalarında ortak noktaları işaret ediyoruz. Çözümlere katkıda bulunmak için tüm sektörlerimizle hazır olduğumuzu ayrı olarak vurgulamak isterim” dedi.

Afrika’yı ‘yeni asrın yükselen kıtası’ olarak değerlendiren Bakan Yıldız, “Afrika’nın nüfusunun 2035’lere kadar yüzde 2,3’ler civarında artacak olmasının, aslında 2 milyar nüfusluk bir potansiyelle birlikte değerlendirilebilecek geniş bir alandan bahsediyoruz. Gelişirken değişmeyi, değişirken de büyümeyi öngören dikkatli bir yapı içinde olmak durumunda. Bu ehemmiyetli gelişmelerle birlikte Afrika son senelerde zıtlıklarıyla da aslında dikkat çekiyor. Bunu bir tehdit olarak değil, fırsat olarak da sunuyorum. Bir tarafta yoksullukla mücadele eden bir yapı varken, diğer yanda cep telefonu, telekomünikasyon ve iletişim ile alakalı en hızlı büyüyen bölgelerden bir tanesi” diye konuştu.

Ekonomik büyüme ve hızlı nüfus artışının enerji talebinde de reel olarak bir artışı zaruri hale getirdiğini anlatan Yıldız, “Türkiye Cumhuriyeti olarak Afrika Birliği, Afrika Enerji Bakanları Forumu, Afrika Kalkınma Bankası, Doğu Afrika Topluluğu, Batı Afrika Ekonomik Topluluğu gibi kıtanın ehemmiyetli müessese ve kuruluşlarının bir manada oluşturduğu hedef ve yol haritalarında da ortak noktaları işaret ediyoruz. Çözümlere katkıda bulunmak için tüm sektörlerimizle hazır olduğumuzu ayrı olarak vurgulamak isterim. Afrika’da bunlar olurken AB standartlarında enerji tüketen takriben 1 milyar insanın toplam küresel enerji tüketiminin 4’te 3’üne eşit geldiğini bilmemiz lazım. Kabaca bir hesapla bugün Güney Afrika’yı hariç tutarsak, Afrika’daki Güney Sahra bölümünde yaşayan 890 milyon nüfusun kullandığı elektrik, 19,5 milyon nüfuslu New York’un kullandığı elektriğe denk. O açıdan aslında dünyanın yatırımları da objektif ve adilane bir şekilde almaya ihtiyacı var” dedi.

Yıldız, Afrika enerji kaynaklarının Afrikalılara fayda sağlayacak şekilde geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin bu konudaki yapıcı tutumunu ifade etti. Bakan Yıldız, çok yönlü dış politikanın gereği karşılıklı bağımlılığı sağlayacak gerek madencilik sektörü, gerekse barajlar, yenilenebilir enerji kaynakları, petrol, doğalgaz gibi primer enerji kaynaklarıyla alakalı çok ciddi bir taban oluşturmak gerektiğine dikkati çekti. Bütüncül bir anlayışın ürünü olan Türkiye-Afrika iş birliğinin siyasi, insani, ekonomik ve kültürel bir şekilde ikili, bölgesel, kıtasal ve küresel olmak üzere 4 boyutlu incelenmesini isteyen Yıldız, bu vizyondan bakıldığında Türkiye’nin oluşturduğu politikaların katalizör görevi görecek bir tarzda inşa edildiğini anlattı. Türkiye’nin 2005’ten 2014’e kadar geçen 9 senelik müddette ihracat farkını da izah eden Yıldız, 2005’te 9 milyar dolar olan ihracatın bu sene 24 milyar dolar civarına ulaştığını kaydetti. Bakan Yıldız, Türkiye’nin 2008’in Ağustos ayında 49 Afrika ülkesi, Afrika Birliği dahil 11 çatı örgütle birlikte “1. Türkiye-Afrika İş Birliği Zirvesi”ni düzenlediğini anımsattı. Zirvede kabul edilen Türkiye-Afrika İş Birliği Deklarasyonu’nun ikili ilişkilerde sürdürülebilirliği sağlayan bir yapı tesis ettiğini anlatan Yıldız, Afrika ülkelerindeki büyükelçilik sayısında ehemmiyetli artışlar görüldüğünün altını çizdi. Yıldız, “Afrika’ya olan ihracatımız 2005’te 9 milyar dolar iken bugün 24 milyar dolar civarındadır” diye konuştu.

Bakan Yıldız, konuşmasının hemen peşinden forumdan ayrıldı.

SADIK KAHRAMAN

Bir önceki yazımız olan Kılıçdaroğlu: 'Davanın adaletli olmadığını biliyorduk' başlıklı makalemizde adil, biliyorduk ve davanın hakkında bilgiler verilmektedir.